Kategorie
Samouczki

Gra Air Combat – Ustawienia i tworzenie projektu – 2

Naturalnym początkiem nowego projektu, jest jego stworzenie. Zakładamy, że masz już pobranego i zainstalowanego Godota. Jeśli nie, możesz pobrać go stąd. W tym samouczku używam stabilnej wersji 3.1.1, ale wszystko powinno działać bez żadnych modyfikacji w każdej wersji Godota 3+, mogą być jedynie niewielkie różnice w tym co widzisz na ekranie, a tym co jest na zrzutach w samouczku jeśli używasz innej wersji programu.

Tworzenie projektu

UWAGA! W samouczku podaję polskie nazwy opcji, a za nimi w nawiasie angielskie. Niestety na tę chwilę, przetłumaczona jest tylko część interfejsu. Prawdopodobnie w przyszłych wersjach stan ten będzie się poprawiał. Tam gdzie są nazwy opcji są tylko po angielsku podaję je bez nawiasu.

Uruchamiając Godota zobaczysz ekran Menedżera Projektu (Project Manager). Kliknij na przycisku Nowy projekt (New Project).

W następnym oknie wybierz katalog dla swojego nowego projektu i nazwij go. Ja nazwałem go Air Combat (ta nazwa pojawia się na głównym ekranie gry), ale oczywiście możesz nazwać swój projekt jak tylko Ci się podoba. Gdy już wybierzesz nazwę, kliknij przycisk Utwórz katalog (Create Folder).

W tym momencie, przycisk Utwórz i edytuj (Create & Edit) powinien zrobić się aktywny. Kliknij go.

Właśnie został wyświetlony interfejs użytkownika Godota i to jest moment w którym zaczynamy tworzyć naszą grę! Po pierwsze, skonfigurujemy kilka ustawień naszego projektu. Wybierz Projekt->Ustawienia Projektu (Project->Project Settings) z głównego menu.

Ustawiamy rozdzielczość naszej gry, w tym wypadku, będzie to 720p czyli 1280×720. Z lewej stronie wybieramy Display, następnie Window i ustawiamy szerokość – Width na 1280, a wysokość – Height na 720.

UWAGA! Zauważ, że tutaj znajdują się też inne ciekawe ustawienia, które będziesz wykorzystywał w różnych projektach, takie jak gra pełny ekran – Fullscreen, zawsze na wierzchu – Always On Top, skalowalna – Resizable i wiele innych.

Jak już jesteśmy w ustawieniach, to jeszcze zmieńmy kolor tła naszej gry. Ten kolor będzie wyświetlany za każdym razem, gdy będzie renderowana grafika. Wybierz Rendering, następnie Environment. Po prawej stronie kliknij pole po prawej od napisu domyślny kolor tła – Default Clear Color, następnie wybierz kolor niebieski (#0000FF) w kolejnym oknie.

Importowanie zasobów gry (Game Assets)

Gra zawiera zwykle ogromną ilość materiałów różnych typów, od tekstur po pliki audio. Zakładając, że pobrałeś zasoby do gry z pierwszej części samouczka, teraz wystarczy je po prostu przekopiować do naszego projektu. Rozpakuj archiwum z zasobami gry w dowolnym programie. Teraz musimy przekopiować pliki do naszego projektu. W edytorze Godota, znajdź panel System plików (File System), kliknij prawym przyciskiem myszy na res:// i wybierz Otwórz w menedżerze plików (Open in File Manager).

To spowoduje otwarcie okna Eksploratora, skopiuj tutaj cały katalog assets, który znajdował się w archiwum ZIP, a zostaną one automatycznie zaimportowane. Po zakończeniu kopiowania, powinny automatycznie zaimportować się do Godota. Sprawdź w panelu Systemu plików (File System), zobaczysz że, pojawiły się tam katalogi zawierające wszystko czego potrzebujemy, by stworzyć grę.

Większość grafik pochodzi z tej strony, niemniej jednak niektóre zasoby, takie jak audio czy fonty zostały pozyskane z innych źródeł. Zajrzyj do pliku tekstowego w katalogu danego zasobu, by sprawdzić skąd dokładnie pochodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *